Letošnja tema Tedna otroka® je bila ODGOVOR JE POGOVOR.

Pogovarjanje je ena od osnovnih človekovih dejavnosti. Za človekovo zdravje je tako pomembno, kot sta hrana in voda. Pogovarjamo se doma, v šoli, na avtobusu, na izletu… Pogovarjamo se s sorodniki, prijatelji, z učitelji, s prodajalci, … Pogovarjamo se glasno, potihoma, hitro, počasi, sproščeno, zadržano… Pogovarjamo se osebno – iz oči v oči, preko telefona, prek spleta.

Leto 2020 nam prinaša velike spremembe. Spopadanje z epidemijo covid-19 je postalo del našega življenja. V takšnem položaju je pogovor z nekom izredno pomemben – še posebej za otroke.

Odgovor je pogovor je tema, ki združuje tudi praznovanje 30. obletnice TOM telefona.

Na šoli smo organizirali različne aktivnosti za otroke in ozavestili pomembnost pravega pogovora: Pisemski prijatelj, pogovor o Tom telefonu, družabne igre, zbiralna akcija papirja, igre za razvijanje čuječnosti, pohod na Okrog, filmska vzgoja, začetek projekta Policist Leon svetuje, prvi sestanek Šolske skupnosti…

Andrej Rozman Roza

ODGOVOR JE POGOVOR

Pregovor pravi, da je molk zlato,

a marsikdaj v življenju ni tako.

Ker kadar se bojimo, da se osramotimo,

če povemo česa nočemo ali kaj si želimo

ali kadar si ne upamo vprašat’, če nečesa ne razumemo,

ker nas je strah, da bodo mislili o nas, kako neumni smo.

Takrat je molk bolj kot zlato,

Kamen, ki nas vleče na dno;

kamor to nemo zaprti vase in v svoj svet,

ker nam je med ljudmi tako težko, da nam je za umret’.

Vse dokler ne najdemo nekoga, ki mu zaupamo

in spregovorimo o tem, o čemer si sicer ne upamo.

Takrat se nam kamen strahu odvali in v prsih nas več ne tišči.

Takrat končno najdemo svoj glas in si upamo rečt’

TO SEM JAZ!