Pešci so  med ranljivejšimi udeleženci v prometu, zato v zimskih dneh in ob slabši vidljivosti spodbujamo uporabo odsevnih teles (kresničke, odsevni trakovi…), svetil (lučke) ter svetlih oblačil pešcev. Vozniki tako pešce prej opazijo, jim posvetijo pozornost ter lažje pravočasno prilagodijo hitrost vožnje. Vidnost pešcev v prometu je izjemo pomembna. Prav tako pa ustrezno ravnanje pešcev v prometu, prečkanju prehodov za pešce, obnašanje na cesti.

Četrtošolci so pisali pisma svojim starim staršem, staršem ali znancem, v katerih jih opozorijo na skrb za lastno vidnost in varnost v prometu.

Nekaj misli otrok, ki so jih zapisali v pisma:

• Vedno, ko greš s psom na sprehod, zvečer ali ponoči, bodi zelo previdna. Oblečena imej svetla oblačila.
  • V temi v prometu ne nosi temnih oblačil, ker je veliko nesreč.
  • Ne želim te izgubiti. Za vedno me bo bolelo.
  • Prosim upoštevaj moj nasvet, da boš varna.
  • Pomeniš mi cel svet. Zato te želim opozoriti, da v temi nosi kresničko.
  • Rad te imam in bodi varna na cesti.
  • Ko hodiš po cesti in voziš voziček, bodi zelo previdna. S tem boš zavarovala svojo družino.
  • Ker te imam zelo rada, želim, da ko greš na sprehod ali k maši, oblečeš svetla oblačila in nosiš kresničko. Mogoče se sprašuješ zakaj. Ker me skrbi zate in ne želim, da se ti kaj pripeti.
  • Ati, prosim, da si izposodiš moj svetleči jopič. Obleci ga. Ko se bo avto pripeljal, te bo opazil. Bodi previden, ker te imam zelo rad.

Agencija za varnost prometa  jih je nagradila z odsevnimi telesi (kresničkami).

Fotografije in zapis: Majda Stopar