Idiličen prostor ob Soboškem jezeru je bil v četrtek, 20. 4. 2023,  prizorišče državnega prvenstva osnovnih šol v krosu z izjemno uspešnim nastopom naših učenk in učencev.
Najprej so se pomerili učenci in učenke od 1. do 4. razreda v ne tekmovalnem delu na 500 metrski progi, kjer so se naši učenci zelo izkazali, saj so dosegli dve zmagi, eno tretje mesto in eno  sedmo mesto.
Sledil je tekmovalni del na 1000 metrov dolgi progi za učence 5., 6. in 7. razreda ter učenke od 5. do 9. razreda.
Učenci 8. in 9. razreda pa so se pomerili na 1500 metrski progi. Tudi tu so bili naši učenci zelo uspešni, saj so osvojili dve medalji.
Za zaključek pa je sledilo še tekmovanje v štafetnem krosu, ki je bil na sporedu drugič zapored. Ekipo sestavljata dve mešani štafeti šole s po štirimi člani, za končni rezultat se upošteva seštevek časov obeh štafet. Vrstni red tekačev je določen, v prvi in četrti predaji tečeta učenki v drugi in tretji predaji tečeta učenca, vsak tekmovalec preteče razdaljo 500 metrov, kar je polovica kroga kros proge, ki ima v vsakem delu svoje posebnosti; prvi del je hiter, drugi del pa je precej valovit s fizičnimi preprekami, zato je pravilna razporeditev tekačev zelo pomembna. Naši ekipi sta z vsako predajo napredovali in na koncu osvojili prvo in drugo mesto, kar je v skupnem seštevku časov obeh štafet prineslo zmago z razliko skoraj 16 sekund pred drugo uvrščeno ekipo. V prvi štafeti so nastopili v naslednjem vrstnem redu: Ajda Budna, Vik Starič, Luka Kosar in Tjaša Radej; druga štafeta je nastopila v postavi: Nika Radej, Jan Dolmovič, Aljaž Moškon in Kiara Blatnik.